Wypalenie zawodowe, czyli słów kilka o wysokiej cenie sukcesu
- Karol
- 22 sty 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 24 lut 2022
Prowadzisz firmę? Zatrudniasz wielu pracowników? Zależy Ci na wydajności i jednoczesnym zadowoleniu swojego zespołu? Dobrze się składa, niniejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Wypalenie zawodowe - co to takiego?
Wypalenie zawodowe jest niczym innym jak skutkiem stresu zawodowego. Dotyczy nie tylko pracownika, lecz również interesów pracodawcy. Wypalenie jest obok mobbingu najczęściej występującym negatywnym zjawiskiem w strukturach firmy, dlatego tak dużą rolę odgrywa świadomość ryzyka oraz metody zapobiegania mu. Współcześnie dużą część doby poświęcamy życiu zawodowemu, a od środowiska pracy zależy jak owocny to będzie czas i jakie będą tego efekty.
Co sprzyja?
• Pierwszym obszarem sprzyjającym jest płaszczyzna indywidualna, na którą składają się czynniki takie jak wiek, płeć czy też wykształcenie lub stan cywilny. W zależności od wieku - zazwyczaj młodzi ludzie, którzy muszą zweryfikować swoje oczekiwania z realiami pracy są narażeni na dotknięcie wypaleniem zawodowym. Nie posiadają jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych w przeciwieństwie do starszej części zespołów. Podobnie osoby z wyższym wykształceniem częściej są narażone na wypalenie ze względu na większe oczekiwania związane z uzyskanym wykształceniem, ale również często obarczone są podwyższoną odpowiedzialnością w strukturze firmy.
• Kolejnym obszarem wypalenia zawodowego podawanym w literaturze jest wpływ czynników interpersonalnych, dotyczących relacji pracownika zarówno z interesantami jak i współpracownikami czy przełożonymi. Najczęściej wypalenie zawodowe dotyka osób, których praca polega na pomaganiu i kontakcie telefonicznym lub osobistym z interesantami. Może to prowadzić do zgubienia równowagi pomiędzy dbaniem o siebie i innych, a w cięższych chwilach przyjmowanie problemów klientów jako swoich. W kontaktach ze współpracownikami niebezpieczne są takie sytuacje jak: konkurencja, brak zaufania, rywalizacja czy przemoc psychiczna. Od przełożonych bardzo ważne jest wsparcie i dobra komunikacja.
• Ostatnim, lecz dla Ciebie najistotniejszym obszarem jest organizacja, która obok warunków fizycznych takich jak oświetlenie czy stanowisko pracy reguluje produktywność zespołu. Czynnikami prowadzącymi do wypalenia zawodowego są również: nadmierny zakres obowiązków, presja czasu lub nieodpowiednio dobrany zakres obowiązków do talentów i możliwości pracownika. Dobry pracodawca pamięta o wspieraniu swoich pracowników, a zakres obowiązków dopasowuje do możliwości każdego z nich aby osiągnęli jak najlepsze wyniki. Na pewno wiesz, że nie tylko wysokie wynagrodzenie jest kluczem do zadowolenia zespołu, lecz również możliwość rozwoju i udziału w wyznaczaniu celów własnej kariery.
Na co zwrócić uwagę?
• Fizyczne znużenie - Twój pracownik sprawia wrażenie zmęczonego, jest mało aktywny mimo wczesnej godziny i ten stan się utrzymuje w czasie?
• Zaburzenia somatyczne i czynnościowe - Pracownik często skarży się na zły stan zdrowia bez potwierdzenia w badaniach lekarskich? Wychodzi wcześniej z pracy lub spóźnia się usprawiedliwiając stanem zdrowia?
• Wybuchy gniewu i irytacja - Pracownik jest podenerwowany przez dłuższy okres czasu? Reaguje gniewem na polecenia? Irytuje się na współpracowników?
• Okresy bezczynności w pracy - Pracownik większą niż zwykle część czasu spędza na przerwach? Na kawie? W toalecie lub korzystając z telefonu prywatnego?
• Inicjowanie konfliktów w pracy - Pracownik stwarza sytuacje konfliktowe z innymi? Z klientami? A może z Tobą?
• Ucieczka przed decyzjami - Nie podejmuje inicjatywy? Zdejmuje z siebie odpowiedzialność lub obarcza nią innych?
• Problemy z używkami i narkotykami - Zauważyłeś że pracownik zachowuje się inaczej? Dotarły do Ciebie informacje, że ma problemy z używkami?
• Brak identyfikacji z zawodem - Czy pracownik przestał się identyfikować i spełniać w tym co robi w Twojej firmie?
Co możesz zrobić?
• Zadbaj, żeby stanowisko było przystosowane do możliwości pracownika. Pomoże Ci w tym usługa Badania talentów pracownika oferowana przez Mind Support.
• Dopasuj system motywacyjny do swoich podwładnych. Nie dla każdego złoto, co się świeci, więc dowiedz się co motywuje najlepiej Twojego pracownika - czy jest to podwyżka, awans a może samodzielne projekty.
• Kondycja psychiczna pracowników - edukuj i wspieraj swój zespół, możesz również skorzystać z naszej oferty Psychologa w firmie.
• Organizuj szkolenia, spotkania służące poprawie jakości pracy w Twoim zakładzie. By skorzystać z oferty szkoleń Mind Support odwiedź zakładkę Szkolenia.
Wymienione wyżej informacje nie muszą oznaczać że Twoi pracownicy zostali dotknięci zjawiskiem wypalenia, lecz spełnianie kryteriów może do tego doprowadzić. Jeśli jednak coś w pracy zespołu Cię niepokoi zadzwoń lub napisz do Nas. W Mind Support chętnie pomożemy Ci w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu w Twoim zespole. Wystarczy, że skontaktujesz się ze mną, a wspólnie wybierzemy zakres usług najkorzystniejszy dla Twojej firmy.
Comments